Inwestycje w instalację fotowoltaiczną w gospodarstwach rolnych są obecnie jeszcze bardziej atrakcyjne dzięki programom rządowym wspierającym rozwój (OZE) odnawialnych źródeł energii.
Gospodarstwa rolne i hodowcy są dużymi odbiorcami energii, a w najbardziej postępowych z pośród takich gospodarstw pojawiają się coraz częściej instalacje fotowoltaiczne. Z czego wynika wzrost popularności fotowoltaiki dla rolnika? Jakie ulgi i dofinansowanie może otrzymać gospodarstwo rolne, które zdecyduje się na montaż paneli fotowoltaicznych?
Prąd to bardzo często aż 25% całkowitych kosztów ponoszonych przez gospodarstwo rolne. Zarówno rolnicy jak i hodowcy na co dzień korzystają z wielu energochłonnych maszyn. Obserwujemy również mechanizację rolnictwa i rosnącą ilość maszyn działających z wykorzystaniem energii elektrycznej w gospodarstwach rolnych. Faktem jest, że im większe i bardziej zaawansowane technologicznie gospodarstwo, tym rolnik ponosi wyższe koszty za prąd. Wysokość faktur w gospodarstwach rolnych waha się od kilkuset złotych miesięcznie do nawet kilku tysięcy złotych za jeden okres rozliczeniowy. Wszystko zależy od wielkości gospodarstwa, używanych maszyn oraz profilu działalności rolniczej. Koszty prądu dla rolników są bardzo wysokie i pochłaniają znaczną część budżetu rolników.
Rolnicy mogą między innymi skorzystać z ulgi w podatku rolnym. Ulga inwestycyjna wynosi 25% wartości inwestycji w instalacje fotowoltaiczne i można rozliczać ją przez okres 15 lat. Szybkość zwrotu z inwestycji w instalację fotowoltaiczną zależy od ulg i dotacji, po które może sięgnąć każdy rolnik, ale także od odpowiednio dobranych komponentów.
Jesteśmy zespołem pracującym z pasją stawiającym na niezawodność i sprawdzonych partnerów.
janusz@mjenergia.pl